Filmin Orjinal Adı: In the Name of the Father
Filmin Türkçe Adı: Babam İçin
Filmin Yılı: 1993
Filmin Imdb Puanı: 8.1 imdb divxplanet
Filmin Yönetmeni: Jim Sheridan
Filmin Oyuncuları: Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite, Alison Crosbie, Philip King, Emma Thompson, Nye Heron, Anthony Brophy, Frankie McCafferty, Paul Warriner, Mark Sheppard, Julian Walsh, Stuart Wolfenden, Jo Connor, Karen Carlisle, Seamus Moran, Billy Byrne
Filmin Kategorileri: Dram, Biyografi
Filmin Özeti: Masum bir adamın 15 yıl süren hukuk mücadelesinin ve kazandığı büyük zaferin anlatıldığı filmde Akademi Ödüllü oyuncu Daniel Day-Lewis ateşli performansıyla filmi unutlmaz kılıyor...

Babam İçin, Gerry Conlon'un gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Babası Giuseppe'nin tüm endişelerine rağmen Belfast'lı Gerry'nin bütün hayatı içmek, sarhoş olmak ve eğlenmek üzerine kuruludur.

IRA'yla başının belaya girmesi üzerine babası Gerry'i İngiltere'ye gönderir ancak yanlış zamanda yanlış yerde bulunan Gerry, masum olmasına rağmen terörist saldırıda bulunmaktan dolayı tutuklanır, suçunu itiraf etmeye zorlanır ve en sonunda da idam cezasına çarptırılır. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan babası Giuseppe ile birlikte demir parmaklıkların ardında Gerry yavaş yavaş herşeyin göründüğünden farklı olduğunu keşfetmeye başlar.

Kendini işine adamış hırslı avukatının yardımıyla masumiyetini ispatlamak, babasının adını temize çıkarmak ve tüm zamanların en utanç verici hukuki uygulamalarından birinin arkasındaki gerçekleri açığa çıkarmak için ölümüne bir mücadeleye girişir.